Důležité kontakty
Objednávky
+420 533 338 888
Technická
podpora
Reklamace
+420 533 338 899

Nezávislé testy produktů Signamax v CHIPu

Zajímá vás jak si vedou produkty značky Signamax v nezávislých recenzích? Časopis CHIP testoval Wi-Fi router Signamax 065-1788 a Síťový USB switch Signamax 065-1520.
Wi-Fi router Signamax 065-1788

Hodnocení: 4 z 5
Poměr cena/výkon: velmi dobrý

Technická data
Rozhraní: 1x LAN, 4x WAN 100 Mb/s
Wi-Fi: 802.11b/g, 54 Mb/s
Zabezpečení: WEP, WPA, WPA2
Odpojitelná anténa: ano
Rozměry a hmotnost: 16 x 9,5 x 3 cm, 200 g

Signamax není u nás příliš známou značkou, přesto má bohaté portfolio. Těžko zapamatovatelné číslo modelu 065-1788 patří do rodiny Wi-Fi routerů nejnižší třídy. Tomu odpovídá jak cena, tak výbava a provedení. Krabička vypadá velmi technicky, je však plastová a rozhodně nemůže působit jako okrasa pokoje.
Výbava je jen základní – 4 portový switch, pouze 100 Mb/s, žádné USB porty ani pokročilé funkce. Chválíme však firewall, který je velmi detailně konfigurovatelný a puntičkář si s nastavením vyhraje. Pro běžného uživatele je však až příliš složitý.
Tento router vůbec míří mezi techničtěji zdatné uživatele, protože nabízí velmi podrobná nastavení a detailní konfiguraci síťových parametrů.
Wi-Fi je standardní 802.11b/g, počítejte tedy s nízkou rychlostí vhodnou jen pro surfování. Výhodou je, že Signamax podporuje kromě módu router také mód AP, Bridge, WDS a repeater. Tím by mohl být oblíbeným i u poskytovatelů internetu nebo se může stát zesilovačem slabého Wi-Fi signálu v koutě domu. Nebude problém připojit externí směrovou anténu a používat zařízení i pro příjem internetu. K tomu napomáhá dostatečný výstupní výkon 19 dBm.

Shrnutí: Pro běžného uživatele je zařízení zbytečně složité. Pokud se však rádi šťouráte v nastavování, bude vám Signamax vyhovovat.
Alternativa: Podobné funkce nabízí levnější OvisLink WL-5460AP, má však jen 2 LAN porty.


Síťový USB switch Signamax 065-1520

Hodnocení: 3 z 5
Poměr cena/výkon: velmi dobrý

Technická data
Rozhraní: 1x LAN (100 Mb/s), 4x USB, napájení 5 V
Podpora USB: USB 1.1/2.0
Služby na USB: PrintServer, Mass storage
Souborové systémy: FAT12/16/32 (plná práva), NTFS (jen čtení)
Rozměry a hmotnost: 85 x 155 x 25 mm, 350 g

USB porty se stále častěji dostávají i do sítě. Někdy jde o zcela univerzální řešení, jindy o specifickou krabičku, jako je ta od Signamaxu.
Kovové tělo vypadá, jako kdyby zařízení mělo pracovat v extrémním prostředí, příčina kovového provedení je však spíše ta, aby se lépe odvádělo teplo. Za provozu se totiž značně zahřívá. Na přední straně se nachází LAN port pro připojení do sítě a 4 USB porty pro připojení USB disků nebo USB tiskáren.
S USB disky je však problém: zařízení podporuje plný přístup (čtení i zápis) jen pro FAT 12/16/32. To sice stačí pro všechny běžné USB flash disky, které jsou formátovány nejčastěji do FAT32, ale na problém narazíte u velkokapacitních USB disků, které mají NTFS. Zde je možné soubory jen číst, nikoliv zapisovat. Výhodou je, že lze nastavovat práva pro uživatele a je rovněž možný přístup přes FTP. Přenos je velmi pomalý, při testech jsme nepřekročili 2 MB/s.
K USB portu můžete připojit i tiskárnu, která pak bude dostupná z celé sítě, aniž by musel běžet konkrétní počítač. Pro připojení se dodává speciální utilita, Signamax by měl tedy fungovat s libovolnou USB tiskárnou. Dodávaná utilita však nepatří k nejpřehlednějším, nejspíš budete muset sáhnout po návodu. Ten který jsme dostali byl jen v anglickém jazyce.

Shrnutí: Nejjednodušší způsob, jak sdílet USB disky je použití Signamaxu. Stačí je připojit a už k nim můžete přistupovat z celé sítě. Stejně tak k tiskárnám. Nepříjemné je omezení u NTFS disků.
Alternativa: Belkin Network USB Hub je univerzálnější, můžete připojit jakékoliv USB zařízení, je však o několik stokorun dražší.

Oba testy si můžete přečíst také v pdf (450 KB).
Autor: Vratislav Klega, časopis CHIP, květen/červen 2008