Test zařízení: IP telefon s nadstandardní funkčností - Signamax 065-9013

27.10.2008
Při výběru IP telefonu máte většinou na výběr ze dvou variant. Tou první je zakoupení přístroje s velmi omezenou funkčností a nízkou cenou, která se v takovém případě pohybuje okolo částky 1300,- Kč, zcela výjimečně ještě o pár stokorun níže. Bohužel, nízká cena bývá často vykoupena také nevýrazným designem a ergonomií.
Druhou možností je vybírat ve vyšší cenové hladině, nad zhruba 2200,- Kč, kdy už není problém nalézt přístroje funkčně opravdu hodně propracované. Třetí možností je zvolit Signamax 065-9013, který se, co se týče ceny, blíží spíše lowend modelům, avšak designem, snadným ovládáním, i propracovanými funkcemi, nad nimi vyčnívá.

Přístroj s elegantními tvary je vyveden v matném černém plastu. Jeho vzhled oživuje kombinace bílého podkladu s průhledným, mléčně zabarveným, krytem v pravé části, který skrývá řadu funkčních kláves. Zeleně podsvícený maticový displej je vybaven čtyřmi řádky po dvaceti znacích. V klidovém stavu zobrazuje aktuální datum a čas a dva řádky volitelného textu. Vzhled celého přístroje nakonec příjemně oživuje jasně oranžové tlačítko pro aktivaci handsfree režimu a šedé pro opakování poslední volby. Všechna tlačítka jsou oválného tvaru, proti stisku působí relativně velkým, ale ne nepříjemným, odporem. Díky tomu působí stlačení každé klapky velmi jistě. Celkově lze hodnotit design přístroje i ergonomii rozložení kláves velmi kladně.

Kromě samozřejmého napájecího konektoru je přístroj vybaven také dvouportovým Ethernet switchem, který lze volitelně využít také jako router s NAT a DHCP. V případě využití ADSL brány podporuje také využití protokolu PPPoE. V případě využití přístroje v domácnosti to může znamenat určitou finanční úsporu.


Pro nastavení přístroje lze využít dvou přístupových účtů s různými právy. Při využití menu přístroje se jedná o nutnost, v případě webového rozhraní spíše volitelnou možnost. K dispozici je účet „root“ a „user“, kdy „user“ slouží pro nastavení parametrů sítě, volby tónů a hodin a „root“ pro vše ostatní, včetně nastavení SIP. Samozřejmě, že jednodušší a přehlednější možností je využití webového rozhraní. To je v anglickém jazyce, stejně jako menu přístroje. Každá změna provedená pomocí webového rozhraní je provedena až po restartu.

Pro volání jsou k dispozici celkem tři linky, které mohou využít kodeky G.711a,u, G.723 a G.729. Velmi potěší, u přístrojů této kategorie nezvyklá, podpora důkladného zabezpečení. Konkrétně pomocí krypto serveru s využitím 128 nebo 256bit AES. Standardem je také přesměrování a předávání hovorů. Pro přesměrování je možné využít obvyklých módů, tedy zapnout přesměrování všech hovorů, přesměrování když obsazeno a v případě nevyzvednutí hovoru. Předávání hovoru je možné jen slepé, bez konzultace, ale to ve většině případů bez problémů postačí. Přístroj ovládá také třícestnou konferenci. Další užitečnou klapkou, kterou lze využít, je DND, Do Not Disturb, neboli nerušit. V tomto módu přístroj všechna volání automaticky odmítá. Záleží již na nastavení ústředny, jak si s takovým odmítnutím poradí. Z běžných funkcí je také nutno zmínit vestavěný telefonní seznam a také 10 možností rychlé volby.

Vytáčení z telefonního seznamu a například i ze seznamu volání se provádí jednoduchým zvednutím sluchátka, případně stiskem tlačítka hlasitého odposlechu. Zvlášť pro něj a zvlášť pro sluchátko lze nastavit hlasitost reproduktoru i mikrofonu pomocí čtveřice tlačítek. V případě nutnosti lze využít i klapku „mute“, která mikrofon zcela ztlumí. Velmi neobvyklá, nicméně potenciálně velmi užitečná, je funkce nahrávání hovoru. Přístroj disponuje vestavěnou pamětí s kapacitou 10 minut.

Pro automatickou konfiguraci přístroj podporuje provisioning SIP účtů pomocí HTTP a FTP a také automatické stažení konfigurace celého přístroje s využitím stejných technologií. To velmi usnadní práci administrátorovi, který potřebuje nastavit velké množství telefonů najednou.

Na závěr ještě nelze nezmínit velmi propracovanou podporu řízení kvality služeb, kdy lze využít nejen obvyklý diffserv, ale také upřednostnění hlasového provozu pomocí VLAN. Velmi potěší možnost nastavit tyto parametry nejen pro telefon samotný, ale i pro zařízení připojené na druhém Ethernet portu.

Signamax 065-9013 je sympatické zařízení určené pro opravdu mnohostranné využití. Díky propracovaným možnostem řízení kvality služeb a provisioningu je vhodný hlavně k nasazení ve větších organizacích. Zabudovaný router s NAT jej, ve spojení s předchozími funkcemi, předurčuje také k nasazování ze strany VoIP operátorů jako ucelené telekomunikační řešení pro velmi malé organizace a domácnosti.