Přes WiMAX je v Česku připojeno již několik tisíc uživatelů

27.10.2006, Pavlína Králová
Tisková zpráva: Brno 27. 10. 2006 – společnost INTELEK, přední distributor bezdrátových technologií pro volné i licenční pásmo, dnes oznámil, že v České republice je instalováno a využíváno k připojení na internet již přes tři tisíce klientských stanic technologie WiMAX.
Intelek oznámil, že od pilotního projektu WiMAXu v ČR na jaře 2005 dodal poskytovatelům internetu na našem území již přes tři stovky základnových stanic a přes tři tisíce klientských jednotek pro WiMAX. Intelek se tak stává dominantním dodavatelem technologií pro WiMAX v ČR s téměř 99% podílem trhu.
„WiMAX v současné době provozuje na území ČR přes 80 poskytovatelů internetu. Téměř všechny instalace jsou realizovány technologií BreezeMax 3500 izraelské společnosti Alvarion, která funguje v licenčním pásmu 3,5 GHz,“ uvedl Ivo Kraváček, ředitel společnosti Intelek.
„Provozovatelé WiMAXu využívají tuto technologii částečně jako páteřní spoje ve svých sítích, částečně pak k přímému připojení uživatelů na internet,“ dodal Kraváček.
Standardizovaná technologie WiMAX přináší provozovatelům nové možnosti: poskytování garantovaného a spolehlivého bezdrátového připojení (což je např. u technologií Wi-Fi téměř nemožné), příležitost připojit vzdálenější lokality nebo zákazníky, kteří nemají přímou viditelnost na vysílač, provozování IP telefonie a videa po bezdrátové síti.
Čeští ISP si na WiMAXu pochvalují především rychlost instalace, spolehlivost a téměř nulový počet servisních zásahů. „WiMAX prostě zapojíte a pak o něm měsíce vůbec nevíte,“ řekl Martin Bicek, majitel společnosti JHComp, která WiMAX provozuje na Jindřichohradišťsku. „Spolehlivost technologie je srovnatelná s klasickým kabelovým připojením, jehož instalace je ale mnohem časově i finančně náročnější,“ poznamenal Bicek.
Uživatelé internetu, kteří mnohdy ani nevnímají, jakou technologií jsou připojeni, mají z WiMAXu jediný zážitek: „od zapojení to bez výpadků funguje!“
WiMAX je doplňkem a ne náhradou ostatních bezdrátových technologií jako je Wi-Fi nebo 3G sítě. S WiMAXem se budeme nejen u nás setkávat stále častěji. Již v příštím roce by měly podle společnosti Intel být první čipy pro WiMAX integrovány do notebooků a dalších přenosných zařízení.
WiMAX je první otevřené řešení pro širokopásmový bezdrátový přístup (BWA). Díky vyššímu vysílacímu výkonu a použití směrových antén umožňuje např. ve srovnání s WiFi mnohem větší dosah signálu – teoreticky kolem 50 km při přímé viditelnosti a několik kilometrů v městské zástavbě při využití spojů bez přímé viditelnosti (NLOS). Kapacitu připojení do 75 Mb/s lze rozdělit mezi desítky klientů a každému z nich garantovat stabilní přenosovou rychlost. WiMAX má zabudovanou podporu řízení kvality služeb - QoS, díky které lze na wimaxových spojích provozovat například IP telefonii nebo spolehlivě přenášet video v reálném čase, což u technologií na bázi norem IEEE 802.11x (Wi-Fi) není možné.

Kontakt:
Ing. Jan Vaculín, produktový manažer
Tel.: +420 533 338 828