Průvodce Internetovou televizí aneb s Intelekem IPTV snadno a rychle 1.část

27.11.2012
IPTV je tématem velmi diskutovaným a i my jsme se rozhodli přispět troškou do mlýna. Zde se dozvíte kde začít, na co se zaměřit a s čím počítat.
Pojem IPTV zná snad každý. To že je princip založen na využití vlastností multicastu se rovněž dočtete všude, ale kde vlastně začít?

První a nejdůležitější otázkou zůstává pro jak velký počet zákazníků plánuji IPTV implementovat. Dále je nutné vybrat nejvhodnější technologii a způsob šíření s ohledem na plánovaný počet zákazníků. V pokračování tohoto článku si představíme jednotlivá řešení na vybrané síťové vrstvě. INTELEK spol. s r.o. je distributorem s širokým portfóliem a z toho důvodu jsme schopni sestavit celý model od nejnáročnějších páteřních prvků až po přístupové části včetně zařízení určených pro zákaznické zakončení.

Na zobrazeném schématu je koncipován model implementované IPTV. Tento model je rozdělen na několik částí s ohledem na aktuální potřeby a náročnost řešení. Shodně členěny jsou i navazující články.

Zdrojem IPTV se může stát téměř cokoli. Signál přivedený z kamery, zdroj dat z Internetu či data z mediálních úložišť. Hlavní podmínkou je digitální podoba a rozhraní založené na síťovém standardu. Tento zdroj(e) lze připojit do routeru, který představuje PIM (Protocol Independent Multicast) Router.
V takovém případě se PIM router stane zdrojem multicastu pro jednotlivé uživatele.

V závislosti na vybrané technologii mohou být skupiny multicastu šířeny staticky na vybraná rozhraní, či dynamicky dle přihlášených uživatelů. Zároveň dle vybrané technologie může být multicast šířen napříč VLANy či pouze v jedné vybrané VLANě. Shodně je tomu s informacemi (reporty) o připojených klientech. Tyto informace mohou být šířeny až na PIM router, či mohou být zpracovány na přístupovém switchy a dále již nepoužívány. Zde se bavíme o technologiích a IGMP Snooping a jednotlivých režimech MVR.

Nelze podcenit ani možnosti samotné přístupové části, kde může např. filtrovat přístup do multicastových skupin. Není vyjímkou, kdy jednotlivé multicastové adresy představují jednotlivé televizní programy, poté je na vás, komu přístup povolíte a komu ne. Tuto schopnost jistě oceníte v případě přípravy tzv. balíčku na míru např. pro Míru.

Jelikož je přenos obrazu velmi citlivý na výpadky, nemůžeme zanedbat i správné označkování provozu a upřednostnit tak IPTV před běžným provozem.

Pakliže vás tento článek zaujal, můžete vyčkat na další pokračování, případně po registraci na našem helpdesku se blíže seznámit s našimi technologiemi.