Dodejte energii svým zařízením s PoE přepínači Maipu

25.2.2013
PoE switch je zcela běžné zařízení, ale jen Maipu nabízí na svých standardních PoE přepínačích řady S3100 až 40W na port. A to je již dostatečný příkon i pro nejnáročnější „žrouty“ ve vaší IP síti!
Maipu, výrobce profesionálních síťových produktů, se vždy snaží u svých produktů nabídnout něco navíc. To platí i u „běžných“ přístupových PoE switchů Maipu - řady S3100. Na první pohled se může zdát, že jde o normální 10/100M přístupové switche s PoE, kterých je na trhu celá řada. Při detailnějším zkoumání ale uživatel přijde na několik zajímavých funkcí navíc a hlavně unikátně dimenzovaný PoE výkon na port. Původní PoE standard 802.3af definuje maximální výkon na portu na 15,4W. Jeho novější varianta 802.3at definuje na port až 30W a Maipu se rozhodlo nabídnout dokonce i více.... na svých PoE přepínačích řady S3100 podporuje až 40W na port!

K čemu je takový výkon vhodný?
Ano, je pravda, že nejčastěji dostačuje výkon 15,4W na port, který plně upokojoval původní potřeby nejčastěji u VoIP telefonů a WiFi AP. Ale s narůstajícím výkonem a moderním designem těchto zařízení roste i jejich potřeba po energii. Dnešní požadavek na VoIP telefon je barevný velký displej a u WiFi AP již není jen jedno 802.11b/g rádio, ale klidně i 3 a více 802.11n rádií v jednom AP. V takových případech pak často ani 30W dle vyšší normy 802.3at nemusí dostačovat. Pokud se podíváte na nabídku full-outdoor zařízení jako jsou nějaké bezdrátové spoje nebo venkovní kamery, které se dnes stále častěji instalují všude kolem nás, pak je většinou nutné šáhnout po proprietárním PoE injektoru, který je nutné pořídit od výrobce takového zařízení. Mimo určité ekonomické náročnosti pak nastává problém s dalším aktivním zařízením v síti (PoE zdroj), který je potenciálním zdrojem poruchy. A velká nevýhoda spočívá také v nemožnosti takové napájecí zařízení dohledovat nebo dokonce řídit. Pokud se jedná i o nějaký centrální bod, kde je takových PoE kamer nebo venkovních spojů více a jsou napájeny z jednoho místa, pak asi každý si umí představit, jak musí případný rozvaděč s jednotlivými PoE injektory vypadat. Zde může být PoE switch Maipu velmi zajímavou alternativou k samostatným PoE injektorům, jelikož jeho příkon na port 40W je i pro nejnáročnější „jedlíky“ příkonu dostačující. Výhoda je nejen v hospodárnosti s místem - pouze 1U, ale zejména v plné kontrole nad zařízením, které je plnohodnotný L2 switch s kompletní funkčností a managementem.

Typická aplikace s venkovními IP kamerami

Jaké konkrétní produkty Maipu v tuto chvíli nabízí?
V produktové řadě S3100 v současnosti nabízí dva PoE modely 10/100M přístupových switchů. Oba mají i 1G uplink porty v provedení COMBO - tedy metalický RJ-45 a optický SFP port.
Konkrétně jde o model S3100-9TP-AC, který má 8x 10/100M porty s PoE++ a 1x 1G COMBO port jako uplink. Celkový výkon interního zdroje pro napájení PoE portů je 150W, který může být libovolně rozdělen na jednotlivé metalické porty - max. 40W/port. Díky jeho malým rozměrům je vhodný i pro malé instalace například s venkovním rozvaděčem.

Maipu S3100-9TP-AC

Dalším zástupcem je model S3100-28TP-AC, který má 24x 10/100M porty s PoE++, 2x 1G COMBO port a 2x 1G SFP port jako uplink. Celkový výkon interního zdroje pro napájení PoE portů je 400W, který může být libovolně rozdělen na jednotlivé metalické porty - max. 40W/port.
Detailní technické specifikace switchů jsou v DS u jednotlivých modelů.

Maipu S3100-28TP-AC

Jaké další specialitky Maipu PoE nabízí?
Asi nikoho moc neohromí možnost zapínat vs vypínat PoE na jednotlivých portech. Jako zajímavější se jeví například nastavit maximální PoE odběr na celý switch nebo ještě lépe maximální PoE odběr na jednotlivé porty. Toto se může hodit jako určitá ochrana před poškozenými připojenými zařízeními, kdy by výrazně zvýšený odběr mohl značit jejich poruchu a bez tohoto omezení třeba spotřebovat napájení i pro další zařízení připojené ke stejnému PoE switchi.
Jako další užitečná vlastnost je možnost konfigurace priority jednotlivých portů a v případě dosažení maximálního odběru dochází k odpojení PoE portů s nižší prioritou (celkem jsou tři úrovně Critical/High/Low). Tedy opět zajímavá vlastnost, kdy je možné definovat prioritní zařízení, které musí být napájené tzv. za každou cenu a naopak méně prioritní zařízení, které v případě přetížení mohou být odpojena od napájení. Samozřejmostí je tedy podpora obou PoE standardů 802.3af/at, kde nabízí výkon nad definici těchto standardů. Poměrně šikovná je i možnost sledovat aktuální odběr na každém portu, kde switch neustále monitoruje aktuální výkon dodávaný do portů. Máte tedy kompletní přehled kolik si jednotlivá PoE zařízení reálně berou výkonu.
Z výše popsaného je vidět, že kvalitní PoE switche Maipu umožní mít nejen kontrolu, ale i přehled nad PoE sítí a to i nad rámec běžných zvyklostí.

INTELEK, jako výhradní distributor produktů Maipu, nabízí kompletní služby ke všem produktům Maipu. V případě zájmu o zařízení nebo při potřebě dalších informací kontaktujte naše obchodní nebo servisní oddělení.