Sprint spouští Xohm

Sprint souběžně s WiMAX World 2008 načasoval komerční spuštění své tolik diskutované (první americké komerční) sítě Xohm (čti jako „zoum“) v pásmu 2,5 Ghz s kapacitou 2-4 Mbit/s (oficiální zahájení se uskutečnilo 8. října).
Nicméně Xohm byla v samotném Chicagu, místě konání kongresu, spuštěna jen zkušebně na 600 základnových stanic od Motoroly. Vlastní zahájení se týká sítě v Baltimore, které má menší rozlohu a jednodušší síť.

Zde je dodavatelem síťových zařízení Samsung Telecommunications, který je také zodpovědný za části sítě ve Washingtonu (druhé město s plánovaným komerčním spuštěním sítě), Bostonu, Dallasu, Philadelphii, New Yorku a Providence. Sprint svoji celonárodní síť buduje spolu s Clearwire, jejichž společný podnik by měl být konečně zpečetěn do konce letošního roku, pokud jej všechny potřebné americké úřady schválí.

Se spuštěním Xohm se zveřejnily cenové struktury jejího využívání, které zahrnují denní „permanentku“ na používání sítě v ceně 10 dolarů a měsíční paušál pro domácí využití (za 35 dolarů), mobilní komunikaci (45 dolarů) i kombinaci domácí a mobilní komunikace (65 dolarů). Roční smlouvy se zatím zkoumají. Za 140 dolarů zákazník dostane kartu do počítače (Samsung Express) a modem (ZyXEL) pro přístup k WiMAX síti. Zatím jsou k dispozici pouze tyto možnosti, i když na dalších se pracuje. Sprint se chystá nabídnout zařízení jako laptopy, herní konzole, digitální videokamery, duální telefony a telematické systémy se zabudovanou podporou WiMAX. Do nabídky má ještě letos přibýt USB modem od ZTE, Intel Centrino 2 WiMAX notebooky a Nokia N810 WiMAX Edition.

Podpora WiMAX díky intelovskému Centrinu 2 je již možná na laptopech Asus M50Vm, dvou modelech ThinkPad od Lenovo (SL300 a SL500) a dvou modelech Aspire (4930-6862 a 6930-6771) od společnosti Acer za 900 dolarů určených přednostně pro zákazníky XOHM v Baltimore. Mezi dalšími výrobci spotřební a výpočetní elektroniky, kteří se chystají uvést na trh svoje produkty určené pro WiMAX, nechybí Toshiba, Dell, Panasonic, Samsung a Sony.

Síť Xohm by měla být otevřena pro všechny aplikace a obsah, ale v případě zahlcení sítě může provozovatel omezit jejich používání podle takových pravidel, která by měla ochránit práva mnoha uživatelů. Bližší informace na toto téma ale nejsou k dispozici.

V Chicagu už má Xohm částečného konkurenta v podobě Towerstream, který zhruba tisícovce zákazníků již delší dobu nabízí pevný WiMAX v centru města a odnedávna rovněž mobilní WiMAX jako překryvnou síť na bázi BreezeMAX 3650 od Alvarionu.

-rp-