Reálné nasazení in-Wall WiFi řešení Maipu aneb snadno a rychle na WiFi síť...

1.10.2013
Unikátní datové zásuvky s WiFi přístupovým bodem od Maipu si velmi rychle našly své příznivce a reálné uživatele. V tomto článku Vás seznámíme s jednou reálnou instalací in-wall WiFi řešení a důvody proč si jej zákazník vybral do své sítě.
INTELEK, jako dlouholetý specialista na poli bezdrátových sítí s širokou škálou zkušeností při návrhu i výstavbě WiFi sítí, je tím pravým partnerem pro výstavbu hotelové WiFi sítě. Díky znalostem z nejrozličnějších typů nasazení a aplikací ve WiFi sítích umíme vždy zvolit správné řešení s ohledem na potřeby zákazníka a možnosti technologií. Umíme zvolit vhodné řešení nejen s ohledem na technické potřeby dané instalace, ale samozřejmě i s přihlédnutím na ekonomické možnosti každého zákazníka. Umíme vysvětlit výhody a omezení různých výrobců a podat zákazníkovi kompletní informace a možnosti pro rozhodování o konkrétním řešení…

Jako dodavatel WiFi technologií do podnikových sítí nabízíme unikátní technologické řešení vhodné zejména pro rychlou a nenákladnou výstavbu WiFi sítí na již existující kabelové infrastruktuře. Toto řešení bylo zcela ideální pro hotelovou síť zákazníka, který se na nás obrátil s dotazem na řešení WiFi sítě.

  • Řešení postavené na WiFi technologii s in-wall AP (datová zásuvka s WiFi AP) – produkty značky Maipu
Většina dnešních WiFi řešení je založena na vícero samostatných přístupových bodech, které vždy zajišťují pokrytí v nejbližším okolí přístupového bodu. Tyto přístupové body jsou většinou “krabičky“, které mají být umístěny na stěny nebo do stropních podhledů. Takové přístupové body jsou většinou rozměrné s různorodým designem, který nemusí být vhodný do každého prostoru. Dále je často nutné řešit “bezpečnost“ těchto přístupových bodů – často jsou terčem různých nenechavců.

Největším úskalím WiFi sítí s běžnými AP je ale jejich doporučené umístění, které prakticky vždy vyžaduje přívod datového kabelu tam, kde z pravidla žádný není. Tato skutečnost při výstavbě WiFi sítě vyžaduje položení zcela nové datové infrastruktury pouze pro WiFi AP. V některých případech lze využít některé datové zásuvky a od nich pouze realizovat propoj k AP. Ale i tak to vyžaduje zásah do provozu vlastních prostor, kde má být WiFi instalováno, a navíc dochází k obsazení datového portu, kterých většinou není nikdy dost. To s sebou nese značné náklady a komplikace.

Řešení založené na in-wall přístupových bodech Maipu v takovém případě přináší snadnou alternativu. Jejich AP jsou vlastně jen “běžné“ datové zásuvky, které mají přímo v sobě integrované WiFi AP. Takové AP je tedy určeno k okamžité výstavbě WiFi sítí v již provozovaných datových sítích. Zcela odpadá nutnost pokládat jakékoliv datové kabely nebo omezení provozu a uživatelů. Jediné co je nutné v síti změnit, je vyměnit vlastní datovou zásuvku (její čelo) za in-wall AP Maipu. Instalace zabere maximálně pár minut, zcela bez zásahu do stávající sítě a síť je okamžitě k použití. Nenápadný design AP bez výrazných LED diod je pro laika zcela k nerozeznání od běžné datové zásuvky. Obrovská výhoda spočívá v zachování metalického datového portu pro připojení libovolného zařízení (PC, VoIP telefon), tedy pro výstavbu WiFi sítě využijete stávající kabeláž bez úbytku datových portů pro stávající uživatele.

Maipu WiFi řešení je určeno pro rychlou a levnou výstavbu profesionálních WiFi sítí, a to vše s důrazem na nulové dopady na stávající datovou síť a vlastní provoz v lokalitě instalace. Hlavní výhody lze shrnout do následujících několika bodů:

  • Jednoduchý design
  AP patří mezi nejmenší profesionální WiFi AP na trhu. Nenápadný vzhled s integrovanými anténami, bez rušivých blikajících diod, které v noci "slouží" jako domácí lampička a hlavně povedeným designem s kompaktními rozměry 86x86x25mm, je toto AP zcela ideální všude tam, kde je hledáno nenápadné řešení. Nejčastěji se jedná o veřejné prostory, kde je každý rušivý detail nežádoucí. Typicky jde o hotelové pokoje, veřejné prostory, ale stále častěji i kancelářské prostory nebo dokonce domácí instalace.

  • Jednoduchá instalace
  AP od Maipu je vhodné pro instalaci místo klasické datové zásuvky, kdy pouze nahradíte rámeček datové zásuvky přímo AP od Maipu. Místo klasické datové zásuvky pak ihned máte WiFi AP včetně jednoho RJ-45 portu pro připojení počítače kabelem. Během asi tří minut máte WiFi AP nainstalováno a k tomu jeden kabelový port navíc. Video s instalací AP můžete shlédnout zde. Vlastní přístupový bod je napájen přes PoE, tedy není nutné řešit připojení k elektrické síti. Díky tomu, že AP je určeno pro instalaci do místností, kde již většinou jsou i datové zásuvky, není tedy nutné investovat do rozšíření stávající kabeláže, což výrazně snižuje i náklady na výstavbu vlastní sítě.

  • Jednoduchá konfigurace
  AP podporuje konfiguraci přes webový prohlížeč, ve kterém se velmi rychle zorientuje i málo zkušený správce sítě. Zcela záměrně AP neumožňuje přehršel různorodé konfigurace a právě naopak nabízí pouze nejnutnější konfiguraci. Díky tomu nemusí být správce certifikovaným specialistou a během několika málo minut má vše nastaveno. Celá konfigurace AP obsahuje pouze nastavení IP adresy a následné nastavení WiFi části (kanál, výkon, normu, zabezpečení a SSID). To je prakticky vše, co je nutné nastavit. V managementu jsou i další parametry, ale ty jsou spíše doplňkové a pro funkci WiFi sítě nemají žádný vliv (například logy apod.).

  • Jednoduché plánování a správa celé WiFi sítě
  K naplnění tohoto bodu Maipu k in-Wall AP nabízí i centrální kontrolér MT-W101M, který je volitelný (pro funkčnost WiFi AP není nutný) a je vhodné ho do sítě začlenit, pokud se jedná o síť s více AP. Hlavním přínosem je jedno místo odkud spravujete celou WiFi sít (až 500 AP). Maipu kontrolér jde samozřejmě v duchu společného jmenovatele - jednoduchost. To znamená, že jeho konfigurace je stejně snadná jako spravování jednotlivých AP a zvládne to i velmi málo zkušený správce sítě. Díky kontroléru nemusíte každé AP konfigurovat samostatně, ale kontrolér automaticky po připojení Maipu WiFi AP do sítě jej detekuje a nakonfiguruje dle zbytku WiFi sítě. V praxi tedy nakonfigurujete tento kontrolér jako jedno vzorové AP a poté pouze připojujete AP do sítě a vše se již pak děje automaticky - kontrolér novému AP nastaví IP adresu, kompletně nastaví WiFi část a okamžitě začlení do svých statistik včetně všech připojených klientů. Takový kontrolér pak centrálně řídí výkon i nastavení kanálů u všech AP tak, aby bylo dosaženo maximálního pokrytí s minimálním rušením mezi vlastními AP. Celý tento proces je automatizován, a tedy opět správce WiFi sítě nemusí o plánováni takové sítě nic vědět. Celý systém se o to postará za něj.

  • Jednoduché pořízení
  Celé řešení od Maipu spadá do kategorie profesionálních WiFi systémů, kde lze očekávat vyšší pořizovací náklady. Ale Maipu AP je v cenové kategorii "lepších" SOHO produktů a volitelný centrální kontrolér se 7x 100/1000M porty je v cenové kategorii kvalitního gigabitového switche. Celé řešení tedy patří mezi nejlevnější na poli podnikových WiFi systémů, a je tak dostupné i pro zákazníky, kde investice do WiFi sítě nemá nejvyšší prioritu. Při výstavbě WiFi sítě není vlastní cena systému jediným nákladem, ale je nutné započítat i náklady na výstavbu kabeláže, omezení provozu spojené s pokládkou nové kabeláže a případný čas nutný pro návrh i konfiguraci WiFi sítě. Všechny tyto činnosti generují nemalé přímé nebo nepřímé náklady, které u Maipu řešení prakticky odpadají (samozřejmě pokud již u zákazníka existuje nějaká datová síť). A samozřejmě v rámci jednoduchosti je celé řešení založeno pouze na dvou produktech - jeden typ AP a jeden typ kontroléru, a jedna licence pro kontrolér, která udává kolik AP může kontrolér spravovat. To už nemůže být jednodušší.

Reálné nasazení – in-wall AP Maipu:

Hledané řešení bylo pro hotelovou síť zákazníka, který vyžadoval pokrýt hotelové pokoje. Jednalo se o pětipatrový hotel, který má v každém patře dvanáct pokojů (šest pokojů na každé straně). Z našich praktických zkušeností jsme navrhli pokrýt hotel se čtyřmi AP na každé patro, tedy celkem na hotel 20ks AP. In-wall AP se instalovaly na již existující datové zásuvky v pokojích hotelu, bez praktického omezení provozu nebo komfortu návštěvníků. Praxe potvrzuje, že šíření signálu mezi pokoji (pouze přes příčky mezi pokoji) je výrazně lepší než šíření signálu ze společné chodby (mezi chodbou a pokoji bývá masivní nosná zeď a často i sociální zázemí pokoje, které opět tlumí signál). Šíření signálu mezi patry bylo silně potlačeno (železobetonové stropy). Rádiové plánování bylo jednoduché díky automatické volbě RF kanálů a vysílacího výkonu na AP, což zajistil centrální kontrolér, který byl také do WiFi sítě nasazen.
Požadované služby na WiFi síti:
  • Přístup na Internet pro zaměstnance hotelu
  • Hotspot pro návštěvníky

AP byla pomocí stávající strukturované kabeláže připojena do centrálního rozvaděče, kde byl dodán jeden PoE switch, který všechna AP napájí. Díky zvolení centrální správy AP, byl dodán jeden WLAN centrální kontrolér Maipu, který zajišťuje snadný a rychlý dohled nad celou sítí WiFi.

Kompletní rozpočet takového řešení byl:
  • 1x Centrální kontrolér vč. licencí na počet AP – MT-W101M
  • 20x Přístupový bod – MT-W101
  • 1x PoE switch – Maipu PoE switch S3100
MAIPU
Centrální Kontrolér
ks
Cena celkem
MT-W101MWLAN kontrolér pro až 500AP – bez licence
1
$1 904
MT-W101M-LLicence na počet spravovaných AP pro MT-W101M
20
$280
Přístupové body dle 802.11b/g/n
MT-W101In-Wall AP - 1x 802.11b/g/n, 1x LAN 10/100M uplink (PoE), 1x LAN 10/100M pro další zařízení, Integrované antény
20
$3 920
Maipu PoE switch
S3100-28TP-ACS3100-28TP-AC (E1) Maipu L2 Access Switch, 24x 10/100M PoE + 4x 1G COMBO
1
$1 296
Cena celkem:
$7 400*
*Cena výstavby kompletní WiFi sítě – bez nutnosti dalších nákladů na infrastrukturu sítě!

Jak je vidět, tak celé řešení bylo s minimálními dopady na hotelový provoz a vše mohlo být během jednoho dne nainstalováno a zprovozněno.

Maipu WiFi AP do zásuvek nabízí unikátní řešení pro rychlou výstavbu WiFi sítí v rozličných prostorách, a to stále za velmi nízké pořizovací i provozní náklady. Jelikož spotřeba AP je pod 5W a centrálního kontroleru méně než 15W, jsou náklady na WiFi síť minimální i pro velké počty AP. Malé rozměry a povedený design umožňují instalaci i ve veřejných prostorách, a to vše během několika málo minut. Jde tedy o bezkonkurenční řešení, které může provozovat každý.

INTELEK, jako výhradní distributor Maipu produktů na našem trhu, Vám poskytuje nejen dodání vlastní technologie, ale jako ke všem produktům Maipu i kompletní předprodejní i poprodejní podporu. S případnými dotazy prosím kontaktujte naše obchodní oddělení nebo přímo produktového manažera.
Související články