WiMAX je základem pro hlasové služby VoIPEX

Společnost IPEX se řadí mezi alternativní telekomunikační operátory, kteří kromě připojení na Internet nabízí i hlasové služby na bázi technologie Voice over IP pod značkou VoIPEX.

V ČR IPEX provozuje bezdrátovou síť, která se skládá z několika různých technologií pracujících jak v licenčním, tak volném pásmu a do které jsou připojeni firemní klienti i domácnosti. A protože nejen firemní zákazníci poptávají dnes kvalitativně vyšší typy připojení a doplňkové služby, rozvoj sítě vyžaduje zavádění nových technologií do stávající infrastruktury.

Jednou z těchto technologií je WiMAX (Worldwide interoperability for Microwave Access). Ze všech výhod, které WiMAX nabízí je pro hlasové služby nejpodstatnější v protokolu zabudovaná podpora řízení kvality služeb QoS, která umožňuje na wimaxových spojích provozovat garantovanou IP telefonii nebo spolehlivě přenášet video v reálném čase, což je u technologií na bázi IEEE 802.11x ve veřejných pásmech 2,4 a 5,8 GHz přinejmenším komplikované, ne-li nemožné.

První instalace WiMAXu od IPEXu je již několik let realizována na střední Moravě, v městečku Chropyně v okrese Kroměříž s počtem obyvatel 5 000 a bezmála tisícovkou zaregistrovaných podnikatelských subjektů. V tomto regionu je pochopitelně zcela jiná nabídka internetové konektivity než ve velkých městských aglomeracích. Vedle ADSL přípojek (do 3 km do ústředny) a místních WiFi providerů postrádala Chropyně alternativu garantovaného a rychlého Internetu za zajímavou cenu.

Díky WiMAXu je taková konektivita nyní dostupná v okruhu 30 kilometrů okolo města, a díky OFDM technologii i v místech, kde není přímá viditelnost na vysílač (všesměrovou anténu). IPEX tak kompletně pokrývá i města jako je Kroměříž, Prostějov, Holešov, Hulín a všechny obce v tomto regionu - zde je mapa pokrytí. Celkem je to asi 30 0000 obyvatel, pro jejichž pokrytí stačí pouze jedna základnová stanice (anténa je na komíně 100 m nad zemí) s kapacitou přenosu až 15 Mb/s.

Oproti původnímu systému, kterým byl populární BreezeNET od firmy Alvarion v pásmu 2,4 GHz, si IPEX na WiMAXu (BreezeMAX opět od Alvarionu) pochvaluje především nezarušené pásmo (licencovaný kmitočet ve 3,5 GHz spektru), velký dosah signálu, snadnou a tím pádem velmi levnou instalaci klientských stanic a jejich příznivou cenu ve srovnání s jinými technologiemi na trhu.

IPEX implementoval BreezeMAX na základě konzultací se svým dodavatelem – distribuční společností Intelek, která má s nasazením WiMAXu na českém trhu bohaté zkušenosti. Od dodávky zařízení Intelekem, přes testování technologie, až po její implementaci uběhlo pouze pár týdnů.

Jak již bylo řečeno, IPEX vedla k nasazení WiMAXu především možnost garance kvality služby (Quality of Service), protože si firma uvědomila, že do budoucna bude stále více záviset na komplexnosti služeb pro zákazníky. Raketový start služby internetové telefonie nabízené pod značkou VoIPEX jim dává za pravdu.

server ISDN, 11/2005

Video IPEX: BreezeMax live na jihu Čech. Pojďte se společně se Zinou Plchovou projet po okolí písecka a vyzkoušet WiMax internet naživo. Film ke stažení zde.