Opravdu bezpečný bezdrát od Proximu

3.9.2008
V poslední době je stále vyšší poptávka po opravdu bezpečném bezdrátovém řešení. Americký výrobce Proxim přišel na trh s novinkou do pásma 2,4 GHz a 5 GHz, která vychází z oblíbené řady Tsunami MP11 a QuickBridge, a povýšil zabezpečení na nejvyšší úroveň. Splňuje US vládní normu FIPS 140-2.
Proxim přišel s řešením pro PtP i PtMP bezdrátové spoje do volných pásem 2,4 GHz a 5 GHz – Tsunami HS (High Security). Jde o „ultra secure“ řešení určené pro vládní, armádní, policejní a korporátní použití. Zabezpečené bezdrátovém řešení Proxim integroval do svého nového řešení s podporou FIPS 140-2 level 2, advanced AES-256bit encrypci a zabezpečený management – SSH, HTTPS, SNMP v3. Jde o komplexní zabezpečení splňující i nejnáročnější U.S. vládní požadavky. Veškeré zabezpečení je založeno na výkonném HW, který poskytuje maximální zabezpečení bez degradace primárních parametrů, jako je vlastní kapacita bezdrátové technologie.

Nová řada je nabízena v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz (volná pásma), 4,9 GHz (v ČR pro necivilní použití) i 1,8 GHz (v ČR pouze pro GSM sítě). Díky široké škále pásem může být Proxim provozován civilními i necivilními subjekty.

Obr. 1. - Tsunami HS základnová/klientská stanice v outdoor provedení

Samozřejmostí zůstává široká škála nastavení jako u „klasické“ Tsunami technologie. Stále je využíván WORP protokol, podpora 20/10/5 MHz širokého kanálu a plná QoS podpora - jako u WiMAX. Technologie i s vysokým zabezpečením podporuje roaming při rychlostech až 200 km/h.
  Zařízení je koncipováno jako „All in box“ tedy „vše v jednom“. Díky tomu je instalace velmi snadná a náklady na výstavbu i správu sítě jsou minimální.

  Obr. 2. - TsunamiQB HS

  Tsunami HS je určeno pro přenos dat, VoIP, videa a to vše s mobilitou klientských jednotek. Jedná se tedy o Quadplay řešení. V portfoliu jsou dva typy základnových i klientských stanic – outdoor s podporou PoE a indoor s 12 VDC napájením a montáží do racku. Samostatné je PtP řešení TsunamiQB HS, které je jako standardní TsunamiQB plně outdoor.

  Obr. 3. - Tsunami HS základnová/klientská stanice v indoor provedení

  Jde o unikátní řešení, které posouvá bezdrátová řešení na nejvyšší úroveň, určenou pro nejnáročnější instalace a aplikace.
  Bližší informace k zařízením naleznete na stránkách výrobce nebo u Vašich kontaktních osob ve společnosti Intelek spol. s r.o, která je distributor těchto zařízení pro ČR a SR. V případě dalších dotazů můžete rovněž kontaktovat přímo produkt manažera zodpovědného za toto řešení ve společnosti Intelek.
  Autor:
  Ing. Jan Vaculín