WiMAX: 7MHz kanál je tu!

5.6.2008
Nová IDU 4-ODU kanálová jednotka Alvarion BreezeMAX FDD přináší nejen možnost připojit až 4 ODU, ale dvojnásobnou propustnost díky 7 MHz kanálu.
Vnitřní (IDU) jednotka BMAX mBST s označením BMAX-MBST-IDU-4CH-DC je nový výkonější bratříček dvoukanálové jednotky. Na předním panelu 1U zařízení jsou celkem 4 konektory pro ODU a ze zadního pohledu nalezneme nový konektor pro DC 48V zdroj (kabel je obsažen v balení). Zařízení je však mnohem zajímavější „uvnitř“. Po upgradu firmwaru 4-kanálové mBST a klasického CPE (s chipsetem Intel Rosedale 2) na verzi 3.5 (migrační proces je popsán zde) je v konfiguračním rozhraní dostupný kanál o šířce 7 MHz. Venkovní ODU jednotku používáme standardní (7373521073735211), HW upgrade se týká pouze IDU. V naší laboratoři jsme provedli test propustnosti se dvěma klienty a výsledky nás velmi mile překvapily!

Pro test byly použity 2 CPE na 7 MHz kanálu, každé CPE mělo přiřazenou službu RT 12000 Kbit. Měření bylo provedeno pomocí utility iperf, test byl obousměrný (Tx i Rx zároveň), TCP provoz a to s oběma CPE zároveň. Na obrázku je vidět momentová propustnost pro oba směry, údaje zobrazují přenesené data na rozhraní, které bylo přímo propojeno se základnovou stanicí.


S testem propustnosti jsme velmi spokojeni, jelikož jednotka opět splňuje to, co se od ní požaduje. Na závěr bychom Vás rádi ujistili, že ČTÚ již přiděluje i 7 MHz kanály v pásmu 3,5 GHz.