podpora
Není kabel jako kabel .... ale proč
V praxi jde obvykle o následující „úsporné“ postupy:
- zmenšení průměru vodiče – u kabelů Cat. 5e ze standardních 0,511 mm na 0,48 či jen 0,40 mm; To je opravdu výborný nápad. Desetinka sem, desetinka tam, stejne to nikdo bez kvalitního měření nepozná. Má to sice drobný háček v tom, že takto zeštíhlený kabel špatně drží v zařezaných svorkovnicích, ale i na to máme řešení. Sekundové lepidlo vše pevně spojí a navíc je průhledné a tak ani zkušený zákazník nic nepozná
- kombinace mědi s jinými materiály – kvůli levnější výrobě jednotlivých vodičů zvyšují výrobci zastoupení tzv. nečistých materiálů na úkor mědi. Tohle je trochu náročnější postup, ale zcela eliminuje výše uvedený problém s vypadáváním drátů ze svorkovnic. Kabel má sice horší přenosové paramnetry, zejména výrazně horší útlum, ale při krátkých kabelech to pojede. V každém případě je třeba zákazníkovi předem rozmluvit nějaké testování a certifikování sítě. To by neprošlo
- využití jiných materiálů – několik výrobců v Číně experimentuje s výrobou svých kabelů za použití tenkých ocelových drátů, které potahují vrstvou mědi; Jsou to ale koumáci ti číňani. Do kabelu přece nikdo nevidí. Je sice trochu tvrdší na ohyb a má tendenci k praskání uvnitř a tak se musí manipulovat s velkou péčí. Přenosové parametry opět nic moc, ale to bychom se již opakovali jako v předchozím bodě
- neodpovídající délka v balení – výrobce deklaruje délku 305 m v boxu, reálně je kabel výrazně kratší. No co k tomu říci. Tohle je opravdu nefér postup. Takhle okatě šidit si dovolí jen gauner. Jenže kdo by jezdil na druhý konec světa kvůli několika metrům kabelu.... Takže taky docela dobrá možnost jak ušetřit. Vy si snad znáte někoho kdo si každou dodávku kabelu přeměřuje?
Takto vyráběné kabely nevyhovují předepsaným normám pro strukturovanou kabeláž. Kabely s menším průměrem vodičů a zvýšeným poměrem jiných surovin vykazují podstatně horší výkonové parametry, a to především u útlumu, ACR, PSACR a return loss (zpětného odrazu). Jako důsledek těchto horších vlastností jedné nebo více komponent pak celá síť nesplňuje deklarované parametry. I při běžném provozu počítačové sítě pak nastávají značné potíže s korektním přenosem signálu.
Vodiče s menším průměrem jsou rovněž méně odolné proti namáhání. Při instalaci kabelů je jejich odolnost v tahu menší a při doporučeném maximálním namáhání 110 N (11 kg) hrozí jejich poškození. Při použití těchto kabelů ve vertikálně vedeném kabelovém svazku opět hrozí jejich poškození kvůli menší odolnosti v tahu ve srovnání se stejným svazkem z kabelů s vodiči o standardním průměru.
U kabelů s menším průměrem také není po zařezání do IDC svorkovnice patch panelů, zásuvek nebo keystonů zajištěn v těchto svorkovnicích dobrý elektrický kontakt a vodiče kvůli menšímu průřezu ze svorkovnice vypadávají.
Všechny výše uvedené problémy se promítají i do běžného používání sítě uživateli. Dochází k problémům s korektním přenosem signálu, a tedy ke snížení výkonu sítě. Může také dojít k mechanickému poškození méně odolných kabelů a výpadku celého síťového segmentu.
INTELEK bude i nadále zákazníkům poskytovat pouze kvalitní kabeláž s datovými kabely o standardním průměru a s parametry odpovídajícími normám. Zákazníkům v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu a ostatních zemích nabízí i nadále nejnižší možné ceny datových kabelů i ostatních komponent pro strukturovanou kabeláž se zárukou 5 a 20 let a s garantovanými parametry odpovídajícími normám.
Kontakt
Pavel Radkovský, Product Manager
Tel.: 604 227 003