Jak poznáme reversní konektor?

8.5.2008
Pokud jste zaváhali s odpovědí nebo jste se někdy dostali do situace, kdy jste dodavateli vraceli špatně objednané zboží, přečtěte si následující článek.
Na první pohled se může zdát jako banalita psát o něčem tak samozřejmém jako je konektor s reversní polaritou (RP). Můžete namítnout: „Vždyť takový konektor musí poznat každý.“ Bohužel praxe ukazuje, že tomu tak zdaleka není a dokonce i zkušený instalátor se může uvést v omyl, díky nepřesnému označení konektoru a „dobře míněným“ radám. Kde se tedy dělají nejčastěji chyby a jak to s tou reversitou vlastně je?

Zažitý omyl
Nejčastěji zákazníci chybují v konstrukci konektoru. Je totiž mylné se domnívat, že reversita má co dělat se změnou „pohlaví“ konektoru, tedy pokud je konektor reversní, zaručeně se změní ze „samce“ na „samici“. Není tomu tak. Reversita má co dělat se změnou vnitřního kontaktu při zachování konstrukce konektoru.

Standardní konstrukce konektoru
Běžně používáme konektory v párech, tudíž pro spoj potřebujeme jak „samici“ tak „samce“. Konektor v provedení „Samice“, je také někdy označován jako Female nebo Jack. Takový konektor je vybaven vnějším závitem a vniřní kontakt je v provedení „dutinka“. Charakter konektoru je pasivní, tedy na něj se našroubuje konektor v provedení „samec“, který je vybaven vnitřním závitem a jeho vnitřní kontakt je v provedení „pin“. „Samec“ je označován také jako Male nebo Plug.

Na obrázku níže vidíte SMA samce (vlevo) a SMA samici (vpravo).


Konstrukce s reversní polaritou
Pokud konektor reversní polaritu (RP), provedení konektoru bude následující:

- RP „Samec“ vypadá stejně jako standardní konektor, má však „samičí“ vnitřní konektor, tedy „dutinku“.
- RP „Samice“ vypadá stejně jako standardní konektor, má však „samčí“ vnitřní konektor, tedy „pin“.

Na obrázku vidíte reversní SMA samce (vlevo) a reversní SMA samici (vpravo).

Z hlediska parametrů konektorů s reversní polaritou se v ničem neliší od klasických konektorů a odpovídají FCC standardům (Federal Communications Commissions).

Aplikace
K čemu tedy konektory s reversní polaritou vlastně jsou, když mají stejné parametry? Používají se hlavně z bezpečnostního hlediska. Výrobci si chtějí být jisti, že k jejich zařízením bude připojena ta správná (autorizovaná) anténa. Pokud k Access Pointu s konektorem „samice“ v reversní polaritě připojíte anténu s klasickým „samcem“, takto vytvořený spoj nebude funkční.

Různí výrobci používají odlišné RP konektory. Uveďme tedy na závěr pár příkladů:
- Signamax využívá reversní SMA
- Cisco využívá reversní TNC konektory
- Symbol má reversní BNC

Vyjímky, které potvrzují pravidlo
Jedinou výjimkou, kde neplatí výše uvedené jsou SMB konektory. U těchto konektorů klasický „samec“ má „dutinku“ a „samice“ má „pin“.