Trefa do černého - GSM brána Signamax 065-9066

22.3.2008
Začátek 21. století zaznamenal opravdu velký růst mobilních komunikací. V té době se také do podniků začaly zavádět v hojném počtu GSM brány, tehdy byly ještě připojené k analogovým ústřednám. Dnes zažíváme podobný boom Voice over IP a ruku v ruce s tímto trendem přicházejí na trh nové řada GSM bran, které se orientují převážně na protokol SIP. Ani společnost Signamax nemohla zůstat stranou a nabízí svým zákazníkům novinku, která v řadě směrů předčí konkurenci.
Signamax 065-9066 totiž není jen GSM bránou, ale zároveň nabízí také možnost připojení analogového telefonu a záložní PSTN linky. Díky tomu se může stát důležitým telekomunikačním uzlem vaší kanceláře nebo společnosti. Ideální využití produktu je v kancelářích a menších firmách, které doposud řeší své potřeby pomocí oddělených přístrojů pro každou použitou technologii. Pro integraci do VoIP sítě lze využít nejen protokolu SIP, ale podporováno je také H.323, což u zařízení této cenové kategorie není běžné.


Typické nasazení Signamax 065-9066


Brána Signamax 065-9066 je zařízení kompaktních rozměrů vyvedené v elegantní černé barvě. Je připraveno k položení na podložku, ale v případě potřeby jej můžete pomocí integrovaných montážních otvorů také zavěsit na zeď. Stav a aktuální činnost zařízení je indikován několika zelenými LED diodami v přední části. Na zadní straně přístroje naleznete po jednom konektoru RJ-11 pro připojení analogového telefonu a analogové linky, jeden konektor RJ-45 pro připojení k LAN pomocí Ethernet 10/100 a také zlacený konektor pro připojení externí GSM antény, která je součástí balení. Samozřejmostí je i nejdůležitější část – slot pro zasunutí SIM karty. Se SIM kartou vždy pracujte jen při odpojeném napájení, jinak riskujete její zničení nebo poškození přístroje.

Pro připojení k síti lze nastavit tři módy, klasicky se jedná o statickou IP adresu, dynamickou IP adresu (využito je DHCP) a také je podporovaná technologie PPPoE, i když pravděpodobnost jejího využití není u tohoto typu zařízení příliš velké.
K nastavení zařízení lze využít pohodlné a přehledné webové rozhraní, v případě, že upřednostňujete přístup přes konzoli, můžete využít protokol telnet. Ten nabídne oproti přístupu přes web také širší možnosti debugování. Při nastavení přes web rozhraní se ukáže jedna z opravdu silných stránek přístroje. Každá změna nastavení se totiž projeví okamžitě po jejím provedení, odpadá tedy obvyklé „kolečko“ známé u konkurenčních výrobků, kdy je po každé změně nutné zařízení restartovat. Stejně pozitivně je třeba hodnotit také ukládání nastavení do flash paměti, které je provedeno až po explicitní volbě odpovídající položky. S nastavením tak můžete experimentovat dle libosti a trvale je uložit až ve chvíli, kdy bude opravdu vyhovovat všem vašim požadavkům. V případě „neúspěšného pokusu“ postačí restart a zavede se předchozí nastavení.

Při volání do GSM sítě můžete využít jak VoIP (v případě připojení přes SIP předvolením čísla brány a po obdržení tónu volbou GSM čísla), tak i připojeného analogového telefonu. Pro něj lze navíc aktivovat funkci zvanou „baby call“, která je obdobou horké linky a automaticky (s nastavitelnou prodlevou) po vyzvednutí sluchátka volí předem nadefinované číslo v GSM síti.
To se, jak název napovídá, hodí například při hlídání dětí, ale tuto funkci lze také využít třeba pro nouzová volání, protože VoIP operátoři většinou nezaručují možnost spojení na čísla záchranných složek.
Pokud nechcete, aby se kdokoliv mohl dovolat zpět na GSM bránu a tím pádem se dostal do vaší vnitřní sítě, můžete využít filtrů, které vám dovolí buď explicitně zakázat všechna volání a povolit jen konkrétní čísla, nebo opačně přijmutí příchozích hovorů ze všech neznámých čísel povolit a zakázat jen čísla konkrétně specifikovaná.

Pro VoiP je k dispozici je v podstatě standardní nabídka kodeků, jedná se o G.711 a-law a u-law, G.723, G.729a a G.729b. Z nich si vždy můžete vybrat jeden preferovaný. Ostatní budou v případě, kdy to bude vyžadovat druhá strana komunikace, samozřejmě využity také. Kvalita hovoru je při využití mobilní sítě limitována technologií GSM, ale i tak ji lze označit za velmi dobrou. Je ale nutno upozornit, že právě z důvodu zajištění co nejvyšší kvality hovoru je vhodné umístit GSM anténu co nejdále od brány, telefonních přístrojů i analogových vedení. Pokud tak neučiníte, může dojít k nepříjemnému rušení.

Pokud často využíváte SMS zpráv a nechcete se o tuto funkci nechat ochudit, je výběr brány Signamax 065-9066 tou správnou volbou. Webové ovládací rozhraní vám totiž umožní SMS zprávy nejen odesílat, ale i přijímat, a to velice rychle a jednoduše.

Nasazení GSM / analogové / PSTN brány Signamax 065-9066 má opravdu široké možnosti, ať už vaše VoIP síť pracuje na bázi protokolu SIP nebo H.323. Může sloužit doslova jako telekomunikační uzel vaší kanceláře, propojující všechny nejpoužívanější telekomunikační technologie, ale vzhledem k velmi výhodným cenovým podmínkám i jako jednoúčelová brána do GSM sítě pro větší organizaci. V případě, že nehodláte využít SIP registrar, lze v číslovacím plánu nastavit přímé propojení typu peer-to-peer. Signamax si prostě poradí v téměř každé situaci.

Při hodnocení přístroje nesmíme zapomínat ani na cenové podmínky. Zde je na místě označit Signamax 065-9066 jako postrach konkurence. Poměrem mezi cenou a užitnou hodnotou ji totiž doslova válcuje. Proto, pokud hledáte GSM bránu která dokáže nabídnout i něco navíc, lze jen stěží hledat důvody, proč by neměla být právě pro vás nejvhodnější volbou brána Signamax 065-9066.
Diskuzní příspěvky