Důležité kontakty
Objednávky
+420 533 338 888
Technická
podpora
Reklamace
+420 533 338 899

Ideální přístupový switch Maipu pro FTTH sítě

13.8.2012
Při výstavbě optických FTTH sítí, nejen pro Triple play sítě, je jedna z nejsložitějších otázek… Jaký zvolit přístupový optický switch? Parametrů pro vyhodnocení ideálního kandidáta je celá řada, ale většinou jsme limitováni cenou, kde u přístupových přepínačů jde o jeden z hlavních parametrů. Maipu nabízí v rámci své řady S3100 plně optický přístupový switch, který je odpovědí na výše zmíněné dilema…

Maipu v rámci rozšiřování řady přístupových L2 switchů nabízí i plně optický switch. Jde o typ S3100-28FC-AC (E1), který jako i ostatní zástupci (E1) revize je postaven na nejnovějším chipsetu, který přináší vysoký výkon i nejmodernější funkce a to při velmi nízkých pořizovacích nákladech. Vlastní provedení tohoto přístupového switche je určeno pro montáž do datového rozvaděče, kde mu stačí pouze 1U na výšku a ještě lépe pouhých 22cm na hloubku. I zde je vidět, že výrobce myslel na co nejsnadnější instalaci i v náročných/omezených podmínkách například u domovních rozvaděčů. Přepínač je plně vybavený L2 switch, který je připraven nejen pro IPv4 ale i pro IPv6, kde již dnes podporuje širokou škálu funkcí pod IPv6 a neustále s novými FW probíhá přidávání dalších funkcionalit pod stále rozšířenější IPv6.

Obr. 1 - Maipu přístupový switch S3100-28FC-AC

Pokud se podíváme, co vlastní HW nabízí, tak jde zejména o 24x 100M SFP přístupové porty pro připojení koncových FTTH stanic. SFP sloty umožňují připojení libovolného SFP a tedy switch je tím velmi universální. Může být použito SM i MM vlákno, spoje od desítek metrů až po desítky kilometrů a to včetně WDM. Pro připojení do páteřní sítě Maipu přepínač disponuje 2x 1G Combo porty. Navíc switch poskytuje další dva 1G SFP porty, které mohou sloužit jak pro připojení do páteře, tak i pro stohování více přístupových switchů, pokud je jich ve stejné lokalitě používáno více. Jde o plnohodnotné 1G porty, které mohou být využity libovolně dle potřeby. Vícero 1G uplink portů může být využito pro vytvoření záložních kruhů v síti pomocí STP/RSTP a MSTP nebo naopak pro zvýšení uplink rychlostí například na 2Gbps pomocí LACP protokolu.

Obr. 2 - Typický příklad využití MSTP

Vlastní provedení přepínače je dle Maipu standardu - tedy ASIC, kde je zajištěna maximální HW výkonnost i při vysokém zatížení. Switch jako takový podporuje tzv, wirespeed propustnost na všech portech, což dohromady dává 12,8Gbps. Překvapivé může být, že switch podporuje 16k záznamů v MAC tabulce a všech 4k VLAN včetně QinQ funkce. Takový vysoký výkon nebývá u přístupových switchů až tak obvyklý a řadí Maipu S3100 mezi špičku na trhu. Jelikož Maipu S3100 je plně vybavený L2 switch, tak výčet všech podporovaných funkcí by byl poměrně dlouhý, ale pro zkušené správce sítí nejen s Triple play nebo IPTV provozem jsou důležité bezpečnostní funkce a podpora multicastového provozu. V obou těchto oblastech je S3100-28FC slušně vybaven a za zmínku určitě stojí podpora všech verzí IGMP snoopingu 1/2/3, MVR nebo třeba podpora až 1k multicastových skupin. Z pohledu bezpečnostních politik nabízí širokou škálu funkcí od L2 až po L4. Jako zcela samozřejmé je možnost MAC/IP/Port/VLAN binding, ARP guard, DHCP snooping, IP source guard nebo velmi propracované ACL včetně možnosti definování časových hodnot platnosti jednotlivých pravidel. Jak bylo zmíněno výše, tak Maipu S3100 má nativně integrovánu podporu IPv6, což je vidět i v těchto oblastech podporou MLDv1/2, IPv6 ACL, DHCPv6 snooping nebo IPv6 filtrování.

Obr. 3 - Ukázka využití LACP pro navýšení fyzické rychlosti mezi přepínači na 3Gbps

Možnosti správy a konfigurace zahrnují veškeré možné metody od lokální konzole, přes Telnet, SSH, Web až po SNMPv1/2/3. Pro snadnou správu je možné využít RMON protokol, který slouží pro snadnou vzdálenou analýzu provozu na libovolném portu switche. Přístup k přepínači je možné autorizovat přes Radius nebo i TACACS+ server a tím je zajištěna 100% kontrola nad vlastní sítí. Již méně obvyklé u této kategorie přístupových přepínačů je nativní podpora základních OAM funkcí, které splňují spíše dražší METRO switche. U Maipu S3100-28FC jsou tyto funkce v hojné míře implementovány (CFM) a díky tomu je dohled a monitorování zákazníků a jim poskytovaných služeb mnohem detailnější a sofistikovanější i na L2 vrstvě.

Obr. 4 - Možnosti správy přepínače S3100-28FC-AC

Pro nastavení různých služeb nebo preferování rozličných zákazníků je podstatná podpora celé řady funkcí spadající pod QoS. Kde Maipu nabízí na každém portu až 8 různých front s celou řadou rozlišení provozu nebo zákazníka (802.1p/TOS/DSCP) a možností jejich obsluhy (SP, WRR, SP+WRR). Asi každý správce ocení podporu detailního nastavení limitace rychlostí na portech opět od L2 až po L4.

Obr. 5 - Ukázka datového provozu s a bez aplikovaného QoS

Pro provozovatele komplexní FTTx sítě nabízí Maipu plnohodnotné řešení od Páteře až po přístupovou část sítě, kde je možno vybírat mezi vícero modely. Jako inspirace z praxe může sloužit tato konfigurace:

- Páteř:
Maipu L3 switch S4200
- plně optický 1G L3 switch s možností až 4x10G portů
- vysoká HW výkonnost a plná L3 funkcionalita

- Agregace:
Maipu L3 switch S3400-28GEF
- plně optický 1G L3 switch bez 10G
- střední HW výkonnost a částečná podpora L3 funkcí

- Přístup:
Maipu L2 switch S3100-28FC-AC
- plně optický 100M L2 switch s 1G uplinkem

Obr. 6 - Model doporučené FTTH sítě Maipu

Maipu přístupové switche S3100-28FC-AC jsou vhodným kandidátem do přístupových optických sítí FTTx, kde je kladen vysoký důraz na vysokou funkčnost i výkonnost a současně tlak na snižování investičních výdajů. Tyto přístupové přepínače svoji výbavou plně dostačují i pro Triple play sítě s náročným IPTV provozem. Ochrana investice je zaručena poslední HW revizí (E1) a podporou nejmodernějších IPv6 funkcí, které budou stále více implementovány do všech sítí. Maipu je výrobcem kompletních řešení, a proto je možné využít i přepínače jiných produktových řad a postavit ucelenou síť od jednoho výrobce. INTELEK, jako výhradní distributor Maipu produktů, je schopen zajistit k produktům Maipu plnou podporu od předprodejních konzultací, přes implementaci do živé sítě až po kompletní poprodejní podporu. V případě zájmu o detailnější informace nebo zájem o návrh řešení pro vaši síť se můžete obrátit na naše obchodní nebo servisní oddělení, kde Vám vždy rádi pomohou s konkrétním dotazem nejen k produktům Maipu.