Důležité kontakty
Objednávky
+420 533 338 888
Technická
podpora
Reklamace
+420 533 338 899

Jak zvýšit úroveň infrastruktury sítě

23.8.2010
V posledních několika desetiletích se technika zcela proměnila. Vzdali jsme se faxů i programu WordPerfect (není to tak dávno) ve prospěch iPhonů, iPadů a dalších. Software, přístroje a jiná technika náležející k tzv. ‘logické vrstvě’ se rozvíjely tak dramaticky, že k tomu, abychom přijali email, ověřili informace nebo mluvili se zákazníky, ani nemusíme být v kanceláři. Žijeme nyní v informační éře „kdykoli, kdekoli“. Naneštěstí, komunikační místnost, srdce sítě každé organizace, čili ‘fyzická vrstva’, však bohužel nedokázala držet s tímto tempem krok.
V posledních několika desetiletích se technika zcela proměnila. Vzdali jsme se faxů i programu WordPerfect (není to tak dávno) ve prospěch iPhonů, iPadů a dalších. Software, přístroje a jiná technika náležející k tzv. ‘logické vrstvě’ se rozvíjely tak dramaticky, že k tomu, abychom přijali email, ověřili informace nebo mluvili se zákazníky, ani nemusíme být v kanceláři. Žijeme nyní v informační éře „kdykoli, kdekoli“. Naneštěstí, komunikační místnost, srdce sítě každé organizace, čili ‘fyzická vrstva’, však bohužel nedokázala držet s tímto tempem krok. Bez adekvátního plánování se tato místnost stává jednou velkou směsicí kabelů, s rozvodem veškeré kabeláže v budově končící totálními propletenci a vypadající jako velká překážková dráha.

Na rozdíl od všeobecného mínění je přehledné a upravené prostředí fyzické vrstvy dosažitelné. Řešení společnosti RiT Technologies, prosazující originální koncepci propojovacích panelů (patch panels) s přepínači, založené na patentované technologii Patching Switches™ společnosti RiT, změnilo vzhled komunikačních místností. Na základě tohoto řešení rozšířila společnost RiT Technologies svůj přístup k problému návrhem „RiT’s Cluster Design“ pro komunikační místnosti a výpočetní střediska. Toto řešení strukturované kabeláže reálně vyžaduje k instalaci až o 70% méně propojovacích kabelů. To je významné, představíme-li si změť nesčetných kabelů propojujících různé propojovací panely. Důsledky menšího počtu kabelů jsou mimo jiné: jednoduché prostředí, snížení údržby a s tím spojené doby odstavení sítě při poruše a dokonce snížení spotřeby energie v důsledku méně masivní infrastruktury, což má z následek lepší chlazení umístěných technologií a tím i lepší ochranu životního prostředí.

Vyřešení “ptačích hnízd”
U standardních instalací propojovacích panelů je komunikační místnost zpočátku velmi upravená, uspořádaná a čistá. Jak se však průběhu času přidávají nová zařízení, situace se mění. Místnost se stává stále těsnější a je obtížné ji udržovat v uspořádaném stavu. Například v organizaci s tisíci uživateli je komunikační místnost tak zatížená, že každá malá požadovaná změna se stává velkou překážkou. Personál správy sítě má strach dotknout se jediného propojovacího kabelu, aby nebylo neúmyslně odpojeno dalších pět. V realitě dneška, kdy kontinuita v podnikání je mimořádně kritická, mohou být důsledky dramatické. Avšak při použití propojovacích panelů s propojovacími spínači je situace opačná. Místnost zůstává uspořádaná, snadno spravovatelná a esteticky úhledná. Čím více se IT manažer „spřátelí“ s tímto systémem, tím efektivnější je implementace a tím působivější jsou výsledky.


Obrázek 1: Propojovací panely SMART CLASSix 48 UTP s propojovacími přepínači

Mechanické propojovací přepínače jsou umístěny mezi dvěma řadami propojovacího panelu s 48 porty. Horizontální kabely od datových zásuvek jsou zakončeny na horní řadě, kdežto aktivní zařízení jsou zakončena na dolní řadě propojovacího panelu. Pokud chce personál správy sítě propojit například první port v horní řadě s prvním portem v dolní řadě, stačí, když přepne propojovací přepínač nahoru a porty jsou propojeny – nejsou zapotřebí žádné propojovací kabely.



Obrázek 2: Stačí přepnout propojovací přepínač, a porty jsou propojeny – nejsou zapotřebí žádné propojovací kabely!

Legenda:
Ve výpočetních střediscích: servery jsou připojeny na horním panelu zezadu, porty 1 až 24, aktivní zařízení na dolním panelu zezadu, porty 25 – 48. Když je třeba server zapojit do sítě, jednoduše se zapne propojovací přepínač a horní port 1 (server) je připojen k dolnímu portu 25 (aktivní zařízení) bez použití propojovacího kabelu. To ušetří až 70 % potřebných propojovacích kabelů.
Panelový spínač je zapnut (ON)

Pro další zvýšení flexibility instalace lze použít typ panelu RJ-RJ. V tomto typu panelu jsou místo svorkovnice na zadní straně panelu a půlených propojovacích kabelů k propojování použity konektorové zásuvky RJ-45 a běžné propojovací kabely. Tím se šetří čas a pracovní náklady při připojování aktivního zařízení.
Propojovací panely s propojovacími přepínači společnosti RiT, navržené jak pro prostředí UTP, tak STP, jsou dostupné pro kategorii 5e a kategorii 6. Nedávno společnost RiT představila nový patentovaný propojovací panel pro kategorii 6A, překračující všechny požadavky na 10G ethernet. Panel je částí kompletního, vysoce výkonného řešení pro kategorii 6A, které nabízí datové zásuvky, horizontální kabely, propojovací kabely a panely, včetně jedinečného řešení pro prostředí UTP.
Jedna velká mezinárodní zpravodajská agentura objevila výhody propojovacíh panelů RiT s propojovacími přepínači. V jedné z regionálních kanceláří agentury s 600 uživateli, z nichž každý má nejméně jeden datový a jeden hlasový port, hlásil zákazník významné snížení množství použitých propojovacích kabelů. Místo použití běžných 1200 propojovacích kabelů (nejméně) se jich používá pouze 60, čili pouze 5 % z očekávané běžné instalace, navíc je hlášena zvýšená výkonnost a spolehlivost.

Návrh clusteru
Typický cluster by měl být schopen dynamického a transparentního rozšiřování. Mnoho systémů používá k dosažení vysoké dostupnosti, vyvážení zátěže a vysoké výkonnosti clustery. Návrh clusterů (Cluster Design) společnosti RiT není odlišný. Je založen na dvou technologiích RiT, patentované technologii Patching Switches™ a technologii inteligentního řízení infrastruktury PatchView™ Intelligent Infrastructure Management (IIM) Solution. Tyto technologie spojené dohromady poskytují výkonné řešení pro vysoce rychlou řiditelnou infrastrukturu založené na kvalitě a pracující v reálném čase. Propojovací kabely jsou nutné jen pro změnu přiřazení portů, většina kanálů je připojena propojovacími spínači, což je mnohem lepší způsob, než používání propojovacích kabelů.
Řešení je vhodné pro každou instalaci, je modulární a předpokládá následující: Uživatelé budou obvykle používat nejméně dva druhy výstupních portů, jeden datový port a jeden port pro hlas nebo telefon, a obvykle existují rezervní porty pro budoucí použití.
Například v jedné středně velké organizaci má každý uživatel 6 připojovacích (přípojných ?) portů. „Typický uživatel“ používá dva datové porty a jeden hlasový port. Zbývající tři porty jsou rezervovány pro budoucí růst. V návrhu clusteru jsou instalovány komponenty kategorie 6, propojovací panely s propojovacími přepínači pro 48 portů. Propojovací panel pracuje se přepínači, které propojují odpovídající horní a dolní port (když je přepínač v horní poloze „ON“ (zapnuto)). Tím se vytvoří propojení mezi službou a datovou zásuvkou. Každá z šestiportových datových zásuvek je reprezentována vertikálně v samostatném propojovacím panelu. Vertikální pole tvoří „cluster“, který podporuje 48 šestiportových výstupů.


Obrázek 3: Návrh clusteru RiT
Legenda:
data,
hlas – aktuální použití,
rezerva – budoucí rozšíření,
H spínací porty,
P porty PBX

U složitějších instalací je pro zákazníka užitečný „zrcadlový“ návrh clusteru. V tomto návrhu je spodní polovina stojanu ve skutečnosti zrcadlovým obrazem horní poloviny. Tím je zaručeno, že v budoucnosti bude možno snadno přidat další služby. Dojde-li k situaci, že je skutečně zapotřebí použít propojovací kabely, zaručuje tento návrh, že budou kratší a jejich počet bude minimální. Velikost clusteru je dále určena počtem výstupních portů, určených každému uživateli. V závislosti na použití přídavných panelů se může do stojanu 40U vejít jeden a půl clusteru, přičemž každý cluster má výšku 22U - 26U.
Společnost RiT ve spolupráci se zákazníkem navrhuje každý cluster podle předem definovaných typů sítí jak pro okamžité, tak pro budoucí použití, v závislosti na využívání příslušného typu sítě.

O krok dál
Jsou-li propojovací panely RiT s propojovacími přepínači použity ve spojení s řešením RiT PatchView™ IIM, poskytují cenné informace o propojení celé sítě. PatchView umožňuje centralizované řízení a odstraňování poruch v reálném čase i pro značně rozptýlené sítě. Indikační LED na panelech identifikují libovolnou propojenou dvojici portů a zaručují 100% přesné přemístění, rozšíření a změn na úrovni MAC adres. Nabízí také automatické schopnosti detekce, propojení naváděná pomocí LED a možnosti vzdálené údržby založené na webovém rozhraní.
Tento proces je dále rozšířen o nástroj Automated Provisioning Tool společnosti RiT. Manažeři IT mohou přiřazovat systémové a síťové zdroje a privilegia uživatelům v plně automatizovaném prostředí. Procesy MACs se provádějí snadno, bez nepříjemné nutnosti přecházet od pracovního stolu k propojovacímu panelu, aby bylo zajištěno, že instalace je správná. Díky tomuto vysoce vyspělému systému prác, databázovým a integračním možnostem, nabízí PatchView schopnost automaticky shromažďovat a analyzovat všechny nezbytné údaje, například požadavky na prostor, napájení a chlazení, nebo propojení a konfiguraci propojovaných portů. Vypočítává také optimální přidělení zdrojů a organizuje paralelní práci více týmů, která je pak sledována, dokud není zcela dokončena.

Pohled na návratnost investice
Výhody využití řešení Cluster Design společnosti RiT k snížení množství propojovacích kabelů jsou podstatné. Zahrnují tyto položky:

  • Snížená doba výpadku sítě: Asi 50 % doby odstavení fyzických zařízení je vyvoláno problémy s propojovacími kabely, (buď v důsledku špatné kvality kabelů, nebo lidských chyb). Eliminace propojovacích kabelů je spojena se značným snížením doby odstávky.
  • Snížení nákladů: Každoročně je nutno nahradit 5 až 10 % propojovacích kabelů. Čím méně je propojovacích kabelů, tím méně peněz je zapotřebí k jejich nákupu.
  • Snazší odstraňování poruch: Pravděpodobnost lidských chyb je díky menšímu počtu propojovacích kabelů snížena a údržba zjednodušena.

IT manažer velkého výpočetního střediska v Asii vysoce oceňuje technologie společnosti RiT, když na návštěvu výpočetního střediska přicházejí potenciální zákazníci. Při zvažování, zda se stanou jejich klienty, na ně velmi silně působí technologie, která je rychlá a automatizovaná, a také úhledně organizované a čisté fyzické prostředí. „Určitě nám to pomáhá získávat nové účty“, řekl. „To samotné zajišťuje rychlou návratnost investic vynaložených na implementaci technologie, nemluvě o přímočarém a efektivním pracovním procesu.“