Rozdíl mezi SFP a GBIC

Nejčastěji používanými switchi pro ISP či Instalatérské firmy jsou takové, které se dokáží připojit k páteřní gigabitové síti (nejčastěji optické) pomocí 1-4 gigabitových optických portů (standardně 2) a dále mají 16-48, nejčastěji pak 24 metalických portů buď 100Base nebo 1000Base). Podle schopnosti připojení těchto switchů ke gigabitové páteři se tyto switche označují jako „switche pro přístup ke gigabitu“, nebo-li „Gigabit Access Switche“. Toto propojení se provádí vyjímečně pomocí proprietárních častěji však pomocí standardizovaných modulů. Výhodou těchto modulů oproti proprietárním je možnost použití switche jednoho a modulu jiného výrobce, tedy možnost zákazníka rozhodnout se podle ceny a kvality modulů nikoliv nutnost použití modulu od stejného výrobce jako switche.
V současné době jsou rozšířené 2 standardní typy těchto modulů, které mají obecně zkratku GigaBit Interface Card - GBIC. Jedny se dají označit jako normální, druhé pak jako malé (mini). Pokud tedy tuto logiku převedeme do samotného označení, máme GBIC = normální,
miniGBIC = malá varianta (co se týče rozměru asi poloviční šířka). Pro miniGBIC se používá i zkratka SFP.


GBIC moduly jsou vybaveny SC konektory. MiniGBIC moduly jsou pak vybaveny o polovinu menšími konektory LC. Tyto typy konektorů je potřeba uvažovat pro připojení optického kabelu k těmto modulům. Tedy vždy když zákazník připojuje optiku k miniGBIC modulu, potřebuje na optickém kabelu LC konektor, pokud optiku připojuje k GBIC modulu, potřebuje konektor SC.