Důležité kontakty
Objednávky
+420 533 338 888
Technická
podpora
Reklamace
+420 533 338 899

Dejte vale zarušenému prostředí - 065-1752 Signamax Wireless 5GHz USB dongle

24.4.2008
Ve chvíli, kdy se rozhodnete využít výhody méně zarušeného prostředí a s tím ruku v ruce jdoucí vyšší spolehlivost a rychlejší přenosy dat, které nabízí Wi-Fi 802.11a frekvenční pásmo 5GHz, můžete se spolehnout na řadu produktů společnosti Signamax, které tyto možnosti zpřístupňují.
Jako Access Point vám může velmi dobře posloužit například Wireless 5GHz Access Point/Client/Repeater 802.11a/b/g s označením Signamax 065-1755. K využití služeb tohoto přístupového bodu budete ovšem potřebovat nějaký spolehlivý přijímač. V současné době již lze relativně běžně zakoupit notebooky podporující normu 802.11a. To ale neřeší problém strojů stávajících. Proto zajisté uvítáte kompaktní, spolehlivé a také cenově velmi přijatelné Signamax Wireless 5GHz USB dongle, 802.11a/b/g. Signamax přistupuje k problému tak říkajíc „od lesa“ a nezůstává jen u 802.11a a 5GHz. Samozřejmostí je také podpora mnohem rozšířenějších technologií 802.11b/g na frekvenci 2,4 GHz.

Kompaktní rozměry a snadná instalace
Celé zařízení je velmi kompaktní, svým vzhledem velmi připomíná oblíbené USB klíčenky. Je vyvedeno v elegantní bílé barvě. Obsahuje také LED diodu pro indikaci stavu, a to v dnes velmi módním modrém provedení. Před prvním použitím je nutno nainstalovat ovladač a volitelně také příslušný software, dodaný na přiloženém CD. Ač se to může zdát jako naprostá samozřejmost, v dnešní době, kdy je obrovský tlak na úsporu nákladů, to není zcela běžné. Se Signamaxem se ale nemusíte obávat situace, kdy dostanete k zařízení, které slouží k připojení k internetu, jen lísteček s adresou, ze které si máte stáhnout ovladač. Instalace probíhá standardním způsobem, stačí jen vložit CD, zvolit z nabídky příslušnou položku a nechat se vést. Jako u všech USB zařízení, doporučujeme provést instalaci ještě před jeho prvním připojením k počítači.

Signamax 065-1752 zaujme nejen povedeným designem, ale i kompaktními rozměry


Kvalitní software je základ
Jestliže budete chtít využít možností USB dongle opravdu naplno, je vhodné nainstalovat nejen ovladač, ale i přiloženou utilitu. Ta, ač vytvořena s ohledem na maximální jednoduchost a přehlednost, je velmi užitečným a výkonným pomocníkem. Software samozřejmě umožňuje využívat najednou všechny technologie, které zařízení nabízí, nemusíte tedy přepínat mezi 2,4 a 5GHz. Při prohledání okolí jsou nalezeny všechny sítě bez ohledu na frekvenční pásmo. Na druhou stranu, pokud by vám to z jakéhokoliv důvodu nevyhovovalo, můžete explicitně prohledávat jen to pásmo, které je pro vás žádoucí. Samozřejmostí je podpora bezpečnostních technologií, jako je WEP (64 a 128bit), otevřená autentizace, autentizace sdíleným klíčem nebo zabezpečená pomocí WPA či WPA2. Jednou z možností je také využití přihlašovacího certifikátu. Zadat WEP klíč je možno jak v hexadecimálním tak i v ASCII tvaru. Druhá možnost, vám ušetří práci s přepisováním dlouhých sekvencí znaků, zvláště pokud využíváte 128bitového WEP.

Zpřístupněny vám budou také funkce pro nastavení parametrů spojení, v menu lze měnit velikost hranice, po jejímž překročení bude využito technologií pro eliminaci problémů skrytého uzlu, RTS/CTS, a také nastavit maximální velikost rámce. Zvláště při využití s notebookem a nutnosti šetřit akumulátor se velmi hodí také možnost zapnout úsporný režim. V tom případě je ve chvíli, kdy nejsou přenášena žádná data, bezdrátová část napájena jen v okamžik, ve kterém očekává od přístupového bodu vysílání rámce Beacon.

Po úspěšném připojení samozřejmě ukazuje utilita také sílu signálu, kvalitu linky (při velkém rušení se totiž může stát, že i přes dostatečně silný signál může být linka velmi nekvalitní), počet přijatých i odeslaných rámců, aktuálně využívaný přístupový bod jakož i přenosovou rychlost. Informace o síle signálu a stav zařízení jsou také signalizovány ikonou v trayi. Všechna nastavení je možno ukládat do jednotlivých profilů, což se hodí zvláště v případech, kdy se například rozhodnete využívat jen konkrétní frekvenční pásma nebo třeba „střídat“ připojení k přístupovému bodu (infrastructure) a Ad-Hoc. S žádným nastavením si nemusíte dělat hlavu, protože přiložená dokumentace vás velmi podrobně provede procesem instalace i konfigurace připojení pomocí utility.

Praktické zkoušky? Na výbornou
Jaké jsou tedy zkušenosti s reálným provozem? Jedním slovem výborné. Vše funguje jak má, spojení je spolehlivé i při slabém signálu. Při opuštění dosahu AP a opětovném návratu se připojení automaticky bez problémů obnoví. Dosahované přenosové rychlosti jsou velmi nadprůměrné a zvláště při využití s přístupovým bodem Signamax 065-1755 není problém dosáhnout při kopírování souborů přenosové rychlosti přesahující 18 Mbit/s. Při testech v kancelářském, tedy poměrně značně zarušeném prostředí, se naplno ukázala výhoda technologie pracující ve frekvenčním pásmu 5GHz, kdy nebyl problém dosahovat maximální přenosové rychlosti neustále. Ač bylo možno s normou 802.11g dosahovat stejného maxima, kvůli rušení od jiných zařízení a jiných wifi sítí, se přenosová rychlost pohybovala většinu času spíše okolo poloviční hodnoty. Navíc, i když by se dalo očekávat, že technologie s vyšší frekvencí se bude potýkat s výraznějším útlumem prostředí, i tlumením při prostupu pevnými překážkami, jako jsou například zdi nebo dveře, praktické testy ukázaly, že dosah je při srovnání s 802.11g takřka totožný.

Pokud se potýkáte s nepříjemným rušením bezdrátových technologií a chcete dosahovat vysokých přenosových rychlostí, přejděte na 5GHz. Nejlépe tento přechod zajistíte pomocí Signamax Wifi 802.11a/b/g USB Dongle 065-1752 a access pointu Signamax 065-1755. Využití těchto zařízení vám poskytne nejen výhody vyšší rychlosti, ale díky stoprocentní kompatibilitě se stávajícími technologiemi bude tento přechod naprosto bezbolestný. To vše navíc pořídíte za téměř neuvěřitelně nízké ceny.
Článek nehodnotil žádný čtenář. Průměrné hodnocení je 0.
Poznámka: Článek není možné ohodnotit. Hodnocení je přístupné pouze pro přihlášené uživatele.
Diskuzní příspěvky